Nyilván néha a lakás adottságai vagy helyhiány miatt nincs lehetőség arra, hogy külön helyiséget alakítsunk ki az étkező számára, de kis kreativitással a nappaliban vagy a konyhában is ügyesen megtalálhatjuk a módját, hogy stílusos és minden igényünknek megfelelő étkezősarkot tudjunk kialakítani.
Íme a Profi Home tippjei, hogy mire figyelj az étkező bútorok kiválasztásánál!
➊ Első lépés
► Célkitűzés - Kinek mi a legfontosabb?
Állíts fel magadnak 3-5 dolgot ami a legfontosabb a termék kiválasztása esetén számodra és amikor már teljesen feladnád, mert elvesztél az információk között, akkor ez a 3-5 dolog lesz az alapja a döntésednek, ehhez mindig vissza kanyarodhatsz és segít a jó döntés meghozásában.
➋ Második lépés
Milyen kérdéseket tegyél fel magadnak a döntéshez?
➀ Milyen méretekkel dolgozhatunk?
► Szerencsére helyigény tekintetében is széles választék áll már rendelkezésünkre, számos gyártó gondol a kisebb lakások tulajdonosaira is termékpalettájuk megtervezésénél. Persze nem csak a kevés hely, hanem a túl sok tér is tud kihívást jelenteni, az átlagos méretű bútorok gyakran szinte elvesznek a nagy belmagasságú, tágas terekben. Ezért fontos előre átgondolni, hogy pontosan mennyi bútort szeretnénk elhelyezni az étkezőben és ennek tükrében kiszámolni azok megfelelő méretét.
➁ Mire van szükségünk valójában?
► Milyen gyakran fogadsz vendégeket? Ha a háztartásban kevesen élünk és vendégeket is csak ritkán fogadunk, akkor bármennyire is tetszik egyébként, nincs igazából szükségünk hatalmas étkezőasztalra. Praktikusabb,ha olyan asztalt választanunk, ami nem foglal el túl nagy helyet, viszont alkalomadtán bővíthető. Szükség esetén pótszékek is beszerezhetők, ilyenkor érdemes egymásba helyezhető vagy összecsukható székeket választani, amik a hétköznapokban sincsenek útban.
➂ Milyen stílusú bútort szeretnénk?
► Melyik irányzatot szereted a legjobban? A klasszikus, a modern, esetleg az antik bútor a kedvencünk? Ízlés kérdése. Viszont akármelyik mellett is döntünk, ne feledjük: nem kötelező mindenben az éppen aktuális trendeket követni! A te otthonod legyen tényleg a sajátod, hiszen neked kell benne élni.
Milyen problémák merülhetnek fel?
✘ Probléma:
Kiválasztottuk az álom étkezőasztalt és székeket, de használat során kiderül, hogy mégsem passzolnak, nem kényelmesek.
✔ Mi a megoldás?
Ha nem komplett garnitúrát választunk, számos részletre oda kell figyelni a választásnál, ha nem akarunk csalódni. Milyen magas az asztalunk? Ahhoz, hogy kényelmesen tudjuk használni fontos, hogy ne legyen túl magas, de túl alacsony se! Másodsorban azt is mérjük fel, hogy mennyi rendelkezésre álló helyünk van, hiszen egy szűkös térben 10-20 centi különbség is sokat számíthat. Általánosságban azt lehet mondani, hogy legalább egy 50-60 centi kell egy széknek, ahhoz, hogy kényelmesen lehessen használni.
✘ Probléma:
A gyönyörű, új bútor pár hónap után már elveszíti a csillogását, meglátszanak rajta a használat jelei.
✔ Mi a megoldás?
Válasszuk meg helyesen, hogy milyen anyagból készüljön a bútorunk! A megfelelő anyag kiválasztása elsősorban attól függ, hogy miyen hatásoknak lesz majd kitéve asztalunk, székünk. Napi rendszerességgel fogjátok használni vagy csak ha vendégek jönnek? Ha napi használatra szánod, esetleg még kisgyerekeid, kisállataid is vannak, akkor érdemes olyan anyagot választani, ami nem „kényes” és könnyen tisztítható.
✘ Probléma:
Egyedi formavilágú, különleges bútort választottunk, de otthonunkban nincs meg a “hűha” faktor.
✔ Mi a megoldás?
Manapság divatosnak számítanak a klasszikus formavilágtól eltérő, egyedi, dizájner darabok, de ha nincs elég helyünk, az ilyen darabok gyakran inkább átok, mint áldás. Nincs is annál kiábrándítóbb, mint amikor pár hónap után az extravagáns bútor már inkább csak teher és győzöd kerülgetni… Ha mégis mellettük teszed le a voksod, akkor azzal mindenképp számolj, hogy ennek a bútornak térre lesz szüksége az érvényesüléshez!
▼ További segítség kellene? Töltsétek ki az alábbi űrlapot és profi kollégáink 24 órán belül felveszik veletek a kapcsolatot és segítenek a legmegfelelőbb gardróbot, szekrényt megtalálni nektek.
✔ KAPCSOLATFELVÉTEL
▼ Vásárolnál, de nem tudod hol?
Nézz szét webshopunkban vagy látogass el áruházunkba!
▼ MEKKORA AZ AKKORA? Mire figyeljünk, hogy biztos beférjen új bútorunk?
Új bútorunk kiválasztásánál fontos szempont a stílus, az anyag, a szín, a funkcionalitás és összhang - de van egy olyan, ami az összes többinél fontosabb: a MÉRET. Egyértelműnek tűnik, hogy a szélességet és hosszúságot lemérjük, de ennyi sajnos nem lesz elég. Cikkünkben összeszedtük mire érdemes még odafigyelni, hogy ne érjen kellemetlen meglepetés, miután hazavisszük álmaink bútorát!
Nagyon fontos figyelembe venni, hogy a megálmodott bútor szállítási méretei eltérhetnek a végleges mérettől. Manapság gyakori, hogy bizonyos bútorokat lapraszerelt állapotban szállítanak, ilyen esetben a csomagok méretét is figyelembe kell venni, nem csak a bútor tényleges, összeszerelt állapotban való méreteit. Az összeszerelt állapotban érkező bútorok esetén is érdemes megfigyelni, hogy mivel lehet megkönnyíteni a szállítást és élni a lehetőségekkel, sokat segíthet például a levehető háttámlák, karfák eltávolítása
Nyilván az a legfontosabb, hogy a bútorunk a számára elképzelt helyen tökéletesen mutasson majd, de nyilván az oda vezető út sem elhanyagolható. Érdemes kiemelt figyelmet fordítani arra, hogy a teljes útvonalat lemérjük, amit a bútornak be kell járnia, mielőtt eléri a végső helyzetét és a szállítási méretekhez viszonyítva felmérni az esetleges nehézségeket. Számos esetben találkozunk azzal, hogy a kedves vásárló nem számolt a lépcsőforduló szűkösségével, az ajtó tényleges belmagasságával vagy a lakáson belüli nehézkes közlekedéssel. Érdemes minden fordulópontot, ajtót pontosan lemérni és aktívan felkészülni a bútor szállítására az esetlegesen felmerülő, de elhárítható akadályok felszabadításával. Ilyen lehet például az útban lévő egyéb bútorok eltávolítása vagy szükség esetén a szűkös ajtók levétele.
Lapraszerelt bútor esetén fontos számolni azzal is, hogy a bútor összeszereléséhez is helyre lesz szükségünk - gardróboknál például gyakran előfordul, hogy fektetve kell szerelni őket – ilyenkor érdemes plusz egy métert rászámolni, hogy tudjuk mozgatni a bútort és a munka közben kényelmesen körül tudjuk járni. Az összeszerelt állapotban érkező bútorok esetén is számoljunk a csomagoló anyagok eltávolításához, illetve az esetlegesen külön csomagban érkező háttámlák, karfák felhelyezéséhez szükséges helyre.
Tételezzük fel, hogy mindent ügyesen lemértünk és új bútorunk végre a tökéletes helyére került, ám még akkor is érhet minket meglepetés, ha nem számoltunk az esetleges egyéb funkciók helyigényével. Tipikus probléma szokott lenni, ha a felnyitható bútorok esetén nem figyelünk arra, hogy ne legyen az útban akadályozó tényező, például egy tetőtéri ferde fal vagy útban lévő egyéb bútor, például fali szekrény vagy polc. Szekrények, gardróbok esetén az ajtók nyitására is helyet kell számolni, helyhiány esetén érdemes például tolóajtót választani.